سندبلاست (تمیزکاری قطعات فلزی)

در شرکت نامدار صنعت فردا، کلیه امور سندبلاست برای انواع قطعات فلزی انجام می‌شود. ارائه این خدمات در محل شرکت و توسط مجرب‌ترین افراد و بهترین تجهیزات و مواد ساب‌پاشی می‌باشد. سندبلاست، یکی از روش‌های ساب‌پاشی و عمل استفاده از مواد بسیار ریز با سرعت بسیار بالا جهت تمیز کاری سطوح می‌باشد. سندبلاست یکی از موثرترین شیوه‌های پرداخت‌کاری سطوح است.

ساب‌پاشی عمل شلیک جریانی از مواد ساینده به یک سطح تحت فشار بالا است، که جهت صاف کردن یک سطح زبر، زبر کردن یک سطح صاف، شکل دادن به یک سطح، یا حذف آلودگی‌ها و مواد زائد از روی یک سطح انجام می‌شود. از یک سیال تحت فشار، که معمولاً هوای فشرده است برای شلیک مواد ساینده استفاده می‌شود.

فرایند تمیزکاری قطعات فلزی (سندبلاست) در شرکت نامدار صنعت فردا


در شرکت نامدار صنعت فردا، قطعات پس از جوشکاری پرداخت و خم‌کاری شده و سپس وارد بخش جوشکاری شرکت می‌شوند تا درزگیری شوند. پس از جوشکاری، کار پرداخت آن‌ها انجام می شود تا پس از آن بتوانند وارد مرحله رنگ آمیزی شوند.

در خط رنگ، قبل از اینکه کار رنگ آمیزی روی قطعات انجام شود، باید زیر کار رنگ کاملا تمیز شود. بهترین روش برای زیر کار رنگ‌های الکترواستاتیک، سندبلاست می باشد. در شرکت نامدار صنعت فردا نیز جهت تمیزکاری سطح زیر رنگ از این روش استفاده می‌شود.

برای انجام سندبلاست، قطعات به اتاقی به نام بلاست روم در ابعاد ۴*۳ متر و ارتفاع ۳ متر وارد می شوند. ساینده‌های فولادی با فشار 6 بار توسط نازل در دست اپراتور به سمت قطعه شلیک شده و باعث می شوند قطعه کاملا تمیز شده، زنگ زدگی، روغن، ضایعات و ناخالصی‌های روی قطعه کاملا برداشته شده و قطعه‌ای تمیز با سطح زبرحاصل شود. این سطح زبر باعث می شود که رنگ کاملا به قطعه بچسبد. کف اتاق دو ماردون دارد که ساینده ها را جمع کرده و به قسمت پشت کابین هدایت می‌کند. سایندا در قسمت پشت کابین مجدد تمیز شده و گرد و غبار آن کاملاً جدا شده و مجدد به مدار باز می‌گردد. فرآیند سندبلاست به صورت اتوماتیک در حال چرخش است.

دستگاه‌های سندبلاست چگونه کار می‌کنند؟


اصول کار تمامی دستگاه‌های سندبلاست تقریباً یکسان است، یعنی با استفاده از گریت فولادی سطوح اجسام (معمولاً فلزی) را ساییده و هرگونه زنگ‌زدگی، رنگ یا سایر مواد زائد موجود بر روی آن‌ها را پاک می‌کنند. این کار با استفاده از یک پیستوله هوای فشرده انجام می‌شود که ماسه‌ها را با سرعت زیاد به طرف سطح مورد نظر شلیک می‌کند. این پیستوله، که تمام دستگاه‌های سندبلاست آن را دارند، دارای یک لوله یا یک پوشش داخلی سرامیکی است که مانع از خورده شدن آن توسط ماسه در طول زمان می‌شود. فرایند ورود ماسه به پیستوله در دستگاه‌های مختلف کمی متفاوت است، که بر همین اساس دستگاه‌های سندبلاست به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول، مدل ثقلی می‌باشد که دارای سه بخش اصلی است: یک کمپرسور هوا یا مخزن هوای فشرده، یک پیستوله هوای دستی با شیلنگ هوا، و یک محفظه که بالای پیستوله قرار دارد. شیلنگ به مخزن هوا متصل شده و محفظه پر از ماسه سیلیسی می‌شود. وقتی ماشه پیستوله فشار داده می‌شود، دو اتفاق می‌افتد. اولاً هوا با فشار از پیستوله خارج می‌شود، البته تا زمانی که ماشه عقب نگه داشته شود. دوم اینکه، روزنه‌ای که در بالای پیستوله قرار دارد و خروجی محفظه ماسه به آن راه دارد، باز می‌شود. ماسه به کمک نیروی جاذبه پایین آمده و به وسیله هوایی که در پیستوله در جریان است از پیستوله و لوله آن خارج می‌شود.

دستگاه‌های سندبلاست تحت فشار، بیشتر توسط شرکت‌هایی استفاده می‌شوند که تخصصشان سندبلاست نیست، زیرا اگرچه هزینه استفاده از آن‌ها بیشتر از مدل‌های دیگر است اما کار با آن‌ها بسیار ساده‌تر از آن مدل‌ها است. این دستگاه‌ها دارای یک مخزن بزرگ هستند که حاوی ماسه سیلیسی تحت فشار بالا است. مکانیزم کار این دستگاه‌ها کمی شبیه به کار قوطی‌‌های آئروسل است. یک پیستوله سندبلاست، که معمولاً از مدل‌های دو دسته‌ای است، به وسیله یک شیلنگ مخصوص که در برابر اثر سایندگی ماسه مقاوم است به خروجی قرار گرفته در بالای مخزن حاوی ماسه متصل شده است. وقتی ماشه فشار داده می‌شود، هوا و ماسه به صورت یک مخلوط با فشار از پیستوله خارج می‌شوند. با این روش دیگر نیازی به تمیز کردن و تعمیر نگهداری دستگاه سندبلاست نیست، البته این مدل ضعف‌هایی هم دارد. مثلاً، از آنجا که مخزن ماسه محفظه‌ای کاملاً بسته است، ماسه‌ای که شلیک می‌شود را نمی‌توان جمع‌آوری و مجدداً استفاده کرد. همچنین، وقتی مخزن خالی می‌شود باید آن را با یک مخزن پر عوض کرد، یا مخزن را به کلی دور انداخت و یک مخزن نو خرید، که در هر دو حالت هزینه بالا است.

دستگاه سندبلاست سیفونی، مدلی است که احتمالاً بین وسایل هر تعمیرکاری یافت می‌شود. این مدل نسبتاً ارزان بوده و می‌توان با آن سطوح بزرگ را تمیز کرد. مدل سیفونی از سه بخش تشکیل شده: یک پیستوله با دو شیلنگ جداگانه که یکی به زیر دسته پیستوله و دیگری به زیر لوله آن متصل می‌شود؛ یک کمپرسور هوای معمولی؛ و یک مخزن برای جمع‌آوری ماسه‌های شلیک شده، که می‌تواند به شکل یک سطل یا نوعی ظرف بزرگ باشد. سر دیگر شیلنگ هوا به کمپرسور متصل است، و سر دیگر شیلنگ دوم هم به زیر مخزن مجزای ماسه وصل است. هنگامی که ماشه پیستوله کشیده می‌شود، جریان هوا باعث ایجاد خلأ و مکیده شدن ماسه از مخزن به شیلنگ و پیستوله و در نهایت شلیک شدن آن از لوله پیستوله می‌شود. در این مدل می‌توان ماسه شلیک شده را جمع‌‌آوری کرده و برای استفاده‌ مجدد به درون مخزن ماسه برگرداند.

تجهیزات سندبلاست


سندبلاست به تجهیزات مخصوصی نیاز دارد: تجهیزات این روش، بسته به کاری که باید انجام شود با هم تفاوت دارند. تجهیزات حرفه ای که برای پروژه‌هایی در مقیاس یزرگ مورد استفاده قرار می گیرند بسیار قدرتمند هستند و تنها افراد کارآزموده می‌توانند آن ها را به‌کار ببرند. از جمله تجهیزات مورد نیاز برای سندبلاست می‌توان کمپرسور هوا، نازل های مخصوص، ماسه یا گریت، تجهیزات پاور و تجهیزات ایمنی را نام برد. به محیطی ایمن نیز نیاز است که این روش در آن انجام گیرد. همچنین باید یک کلکتور تهیه کرد تا با استفاده از آن گرد اضافی جذب شود و یک کابین مخصوص، تا عملیات سندبلاست در آن انجام شود. در ادامه تصاویری از تجهیزات و کابین سندبلاست در شرکت نامدار صنعت فردا و قطعات آماده را شده مشاهده می‌کنید :

کاربردها


روش سندبلاست برای اغلب فلزات تا قطعات خودرو به‌کار می رود. این روش را تقریبا می‌توان برای تمامی مواد سخت به‌جز الماس مورد استفاده قرار داد. عمل سندبلاست را می‌توان بر روی تمامی فلزات انجام داد، این نوع سندبلاست بیشتر برای پاکسازی به منظور زدودن رنگ و هموارسازی لبه‌های ناصاف به منظور انجام عملیات زیرکاری رنگ برای آماده سازی فلز برای رنگ کردن استفاده می شود.

برای انجام عملیات سندبلاست به شکل مناسب به دانش و مهارت و تجربه کافی نیاز است. متخصصین شرکت نامدار صنعت فردا در ارتباط با اصول اولیه این روش، از تجربه کافی برخوردار هستند.

مزایای سندبلاست


  • این روش برای طیف وسیعی از کاربردها موثر است.
  • این روش سریع‌ترین و بهینه‌ترین روش برای پاک‌سازی رنگ و پوشش‌های قدیمی و ایجاد سطحی صاف و هموار به منظور رنگ آمیزی مجدد است.
  • سندبلاست روش مناسبی برای تمیزکاری سطوح یا تجهیزاتی است که به واسطه گریس، زنگ، دوده ، رسوب آّب و دیگر عوامل کثیف شده‌اند.
  • این روش مواد زائد و سخت سطوح را از بین می‌برد و سطوح را به خوبی پرداخت کاری می‌کند.
  • در روش سندبلاست تنها به یک سیستم شست و شوی فشاری، یک کیت سندبلاست و یک پوشش محافظ نیاز است. در حالی که پرداخت کاری دستی سطوح به زمان و تلاش بسیار زیادی نیاز دارد، با استفاده از روش سندبلاست زمان پاکسازی از چند ساعت به چند دقیقه کاهش پیدا می‌کند و در عین حال نتایج آن بسیار قابل توجه می‌باشد.
  • با حذف زنگ‌زدگی از سطح فلز، تجهیزات بار دیگر در شرایط کاری مطلوب قرار می گیرند و طول عمر آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.
  • پرداخت کاری ورق با سندبلاست قبل از برش باعث ارتقای سرعت و دقت در برش می‌شود.
به این پست امتیاز دهید.
سندبلاست (تمیزکاری قطعات فلزی)
5 از 3 رای