خم‌کاری و پانچ ورق با دستگاه cnc و پرس برک

پانچينگ يک فرايند برشکاری فلزات است که در آن با استفاده از يک پرس پانچ، به ابزاری به نام پانچ نيرو وارد مي‌شود تا به داخل قطعه فلزي وارد شود و با برش دادن قطعه، يک سوراخ در آن ايجاد کند. غالباً پانچ پس از عبور از قطعه و سوراخ کردن آن، به يک حفره حديده در زير قطعه وارد مي‌شود. طي عمليات پانچينگ، يک تکه قراضه فلزي که از محل سوراخ بريده مي‌شود، به داخل حفره حديده مي‌افتد. بسته به نوع و جنس قطعه‌اي که پانچ مي‌شود، اين قطعات قراضه ممکن است بازيافت شود، دوباره مورد استفاده قرار گيرد و يا دور ريخته شود.

خم کردن ورق‌هاي فلزي يک عمليات کاملاً رايج و يک بخش ضروري در صنايع توليدي است. خمکاری ورق‌هاي فلزي عبارت است از شکل‌دهی غير کشسان يک قطعه بر روي يک محور به‌طوری‌که تغييراتي در هندسه آن قطعه ايجاد شود. در جريان عمليات خمکاری ورق، به‌مانند ساير فرايندهاي شکل‌دهی فلزات، تغييراتي در شکل يک قطعه ايجاد مي‌شود اما حجم آن قطعه بدون تغيير باقي مي‌ماند. در برخي موارد ممکن است خم‌کاری باعث ايجاد تغييرات کوچکي در ضخامت ورق شود؛ اما در اغلب عمليات خمکاری ورق، ضخامت ورق فلزي موردنظر، هيچ تغييري نخواهد کرد. خمش ورق، علاوه‌بر آنکه براي ايجاد شکل هندسي مناسب در قطعه استفاده مي‌شود، به‌منظور افزايش مقاومت و سختي يک ورق فلزي، تغيير گشتاور اينرسي يک قطعه و نيز براي تأمين زيبايي ظاهري و حذف لبه‌هاي تيز يک کار نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

پانچ CNC


پانچ ورق با دستگاه CNC یک فرآیند ساخت است که توسط پرس CNC صورت می‌گیرد. این دستگاه طراحی چند ابزار دارد و به نحوی طراحی شده است که یک ورق فلزی را در جهت محورهای x و y حرکت دهد تا ورق به‌دقت در زیر رام پانچ دستگاه قرار گرفته و برای پانچ آماده شود. انتخاب حفره‌ای که باید ایجاد شود می‌تواند به‌سادگی یک شکل دایره‌ای یا مستطیلی شکل و یا شکل‌های خاصی باشد که از پیش طراحی شده‌اند. برای ایجاد شکل‌های پیچیده از ورقه‌ای فلزی، از ترکیبی از هم‌پوشانی پانچ‌های متعدد و ضربات مجزا استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین شکل‌ها و برگه‌های سه‌بعدی مثل خم، فرورفتگی، پیچ و برش نیمه را در ورق‌هایی با ظرفیت‌های متفاوت ایجاد می‌کند. این شکل‌ها اغلب در طراحی محفظه‌های فلزی به‌کار برده می‌شوند. این دستگاه قابلیت ایجاد دنده مارپیچی، تا کردن نوارهای کوچک، پانچ کردن لبه‌های برش داده شده بدون ایجاد هیچ‌گونه علامت و نشانه ابزاری را دارند و در نتیجه دستگاه‌های بسیار سازنده‌ای هستند.

ویژگی‌های دستگاه پانچ CNC در شرکت نامدار صنعت فردا

دستگاه پانچ CNC شرکت دارای برند ژاپن و با دقت صدم میلی‌متر می‌باشد. این دستگاه دارای تورت با قابلیت قرار دادن ۳۰ ابزار مختلف شامل ابزارهای A-B-C-D با دو ایستگاه با قابلیت چرخش و تغییر زاویه می‌باشد. در هر ایستگاه با توجه به ابزار مخصوص و طبق نقشه‌ای که به آن داده شده، کار برش ورق انجام می‌شود. تنوع ابزارها بسیار زیاد و تقریباً جوابگوی تمام نقشه‌ها می‌باشد. ابزارهای موجود از گرد ۱.۵ میل تا گرد ۳۰ میل و مربع ۴*۴ تا ۲۰*۲۰ می‌باشند. با ترکیب این ابزارها می‌توان ابعاد بزرگ‌تری ایجاد کرد. هر ابزار یک سنبه دارد که ساخت شرکت کونیک ژاپن با کیفیت hss می‌باشد و قابلیت پانچ استیل را هم داراست. ماتریس‌ها به‌صورت سری از ۲ دهم تا ۸ دهم موجود هستند.

پرداخت ورق فلزی بعد از پانچ CNC


بعد از عمل پانچ، زائده‌هایی در گوشه‌های ورق‌ها دیده می‌شود که باید پرداخت شوند تا در خم، جوشکاری و مونتاژ به دست کارگر آسیب نرسانند و کیفیت کار را نیز پایین نیاورند.

در ادامه گالری تصاویر پانج ورق شرکت نامدار صنعت فردا آورده شده است.

خم CNC ورق‌هاي فلزي با استفاده از دستگاه خم CNC و پرس برک CNC


خم‌کاری فلزات به روش کنترل عددي با کامپيوتر يا CNC، يک فرایند ساخت است که با استفاده از دستگاه‌هاي پرس برک CNC انجام مي‌گيرد. اين دستگاه‌ها می‌توانند عمليات خم‌کاری را روي ورق‌هاي فلزي به ضخامت تنها چند میلی‌متر تا قطعاتي به طول ده‌ها متر بر روي بزرگ‌ترین ماشین‌آلات صنعتي، انجام دهند. دستگاه پرس برک CNC به دو صورت است. يکي مجهز به يک صفحه تحتاني ثابت و يک ابزار V شکل نصب شده در جايگاه مخصوص است و يک ميله در بالاي آن که تحت نيروي زياد همراه با تيغه V شکل حرکت مي‌کند. به اين نوع دستگاه، اصطلاحاً داون فرمينگ گفته مي‌شود. در مقابل، نوع ديگر دستگاه با عنوان آپ فرمينگ وجود دارد که در آن قطعه پاييني متحرک، و ميله بالايي ثابت است. ورق فلزي حاصل از هر دو اين روش‌ها کاملاً يکسان است و در هیچ‌کدام از اين دو روش، محدوديتي از نظر طرح و نوع قطعه‌اي که کار مي‌شود وجود ندارد.

دستگاه برس برک با استفاده از ابزار پیمایش خودکار CNC، خدمات فرم‌دهی و خم دقیقی را عرضه می‌کند. دستگاه‌های پرس برک CNC برای شکل‌دهی دقیق طیف وسیعی از ورقه‌های فلزی در جنس، ابعاد و ضخامت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرآیندهای فرم‌دهی پرس برک قابلیت حجم تولید بالا با کمترین نیاز به پرداخت‌کاری ثانویه را دارند.

خدمات پرس برک در شرکت نامدار صنعت فردا


واحد خم‌کاری شرکت نامدار صنعت فردا از دستگاه‌های full CNC استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها به طول ۲۵۰ سانتیمتر بوده و ۱۰۰ تن فشار وارد می‌کنند تا ورق 4 میلی‌متری را در طول ۲۵۰ سانتیمتر خم‌کاری کند. ورقه‌هایی با ضخامت بالاتر با طول کمتر قابل خم‌کاری هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند در اندازه‌های مختلف، مخروط‌ها، کانال‌ها، زاویه‌ها و تنوع گسترده‌ای از اجزای مختلف را شکل دهند.

کنترل پنل دستگاه به‌صورت full CNC است که در آن ضخامت ورق، نوع ورق، نوع تیغه و نوع ماتریس ذخیره می‌شود. همچنین به‌راحتی می‌توان تیغه‌ها را از دستگاه جدا کرده و مجدداً نصب کرد. ماتریس‌ها به‌صورت ریلی بوده و می‌توان آن‌ها را نیز کم و زیاد کرد. تیغه‌ها و ماتریس‌ها از ۱۰ میلی‌متر تا ۲۵۰۰ میلی‌متر در طول دستگاه با فاصله‌های ۵ میل به ۵ میل در کنار هم قرار گرفته‌اند.

دامنه استانداردی از قالب‌ها و پانچ‌های V شکل و کانال شکل برای تولید قطعات دارای شکل‌های متمایز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای تولید قطعات شکل‌دهی شده منحصربه‌فرد از قالب‌های سفارشی استفاده می‌شود. با استفاده از قابلیت‌های ابزارکاری استاندارد و همچنین سفارشی می‌توان قطعات را به شکل‌های مربعی، مستطیلی، گرد و شکل‌های پیچیده دیگری درآورد. شکل زیر نشان‌دهنده برخی از انواع خم‌ها و برگه‌هایی است که توسط پرس برک می‌توان روی ورق فلزی اعمال کرد:

در ادامه برخی از انواع عملیات انجام شده توسط این دستگاه برای خم‌کاری ورق فلزی آمده است:

ایجاد سوراخ: در وسط ورقه فلزی توسط ابزار پرس استوانه‌ای

 

 1a
ایجاد شکاف: ایجاد سوراخ مستطیلی شکل در وسط ورق فلزی

 

 2a
مشبک‌کاری: پانچ کردن مجموعه سازمان‌یافته و زیادی از سوراخ‌ها در یک عملیات مجزا

 

 3a
دندانه‌دار کردن: پانچ کردن لبه‌ی یک ورق فلزی و دندانه‌دار کردن لبه‌ی آن

 

 4a
ایجاد شکاف با مسیر دلخواه توسط پانچ‌های متعدد و متوالی

 

 5a
ایجاد خم و برش شکاف بدون جدا کردن ورق فلزی

 

 6a
برش نواری: برش خطوط مستقیم در ورق فلزی بدون تولید ضایعات

 

 7a
جداسازی: جداسازی بخشی از ورق باقی مانده با پانچ کردن قسمت بین دو بخش

 

 8a
برش ورق به‌وسیله پانچ: جدا کردن بخشی بدون تولید ضایعات. دستگاه پانچ یک خط برش را ایجاد می‌کند که ممکن است مستقیم، زاویه‌دار و یا منحنی شکل باشد.  9a
برش زوائد: پانچ کردن و جدا کردن  ماده اضافی از محیط  یک قطعه  مانند برش دسته  یک فنجان دسته‌دار.

 

 10a
پانچ کردن و جدا کردن قسمت کمی از لبه‌های ورق با استفاده از یک فاصله قالب کوچک. این روش پانچ کردن به‌منظور بهبود دقت یا پرداخت‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 11a

دستگاه برش و پانچ شرکت نامدار صنعت فردا را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

به این پست امتیاز دهید.
خم‌کاری و پانچ ورق با دستگاه cnc و پرس برک
4.83 از 6 رای